رود دز

رودخانه دز با آب زلال خود تجربه‌ای منحصر به فرد از آب‌تنی را ارائه می‌کند.

رود دز از رشته کوه زاگرس میانی سرچشمه می‌گیرد. در اقتصاد شمال خوزستان نقشی بسیار مهم دارد. این رود پس از گذشتن از شمال استان خوزستان و شهر دزفول در منطقه‌ای به نام گرگر در شرق شوشتر به رود کارون می‌پیوندد.

شهرت خاص این رودخانه به آب زلال و تمیز آن است که در گرمای سوزان دزفول جاذبه‌ای منحصر به فرد برای گردشگری ایرانیان است. همین امر موجب شده است تا شنا در رود دز به یکی از مهمترین سرگرمی‌های اهالی این شهر تبدیل شود. نام این رودخانه در فهرستی به عنوان زلال‌ترین رود جهان آمده است.

این رود یکی از زلال ترین، پرآب ترین و زیباترین رودهای ایران است که از شمال شهر وارد شده و از وسط شهر دزفول عبور می‌نماید و در ساحل خود در این شهر مناظر کم نظیر و زیبایی را خلق نموده است. در کنار این رود برای استفاده بیشتر گردشگران و علاقمندان پارک‌های ساحلی فراوانی احداث شده که فضای گردشگری و دلنشین کنار رود را دو چندان می‌نماید.

از پارک‌های ساحلی کنار رود دز می‌توان به : پارک ساحلی رعنا، پارک ساحلی دووه، پارک ساحلی ولی عصر (عج)، پارک ساحلی دولت، تفریحگاه ساحلی دز (علی کله)، موزه آب، پارک ساحل شرقی، مسیر پیاده روی و رستوران ساحلی اشاره کرد. در این پارک ها علاوه بر فضاهای سبز ویژه نشستن، نورپردازی، رستوران، وسایل ورزشی و بازی ، نمازخانه ، سرویس بهداشتی و امکانات متنوع گردشگری دیگر فراهم شده است.علاوه بر پارک های ساحلی ، در کنار آن کت ها و درون آن پل ها و آسياب هاي زيباي ساخته شده که هر کدام ويژگي و شکوه خاص خود را دارد.